arama

Adalı Kart Amacından Saptı Mı?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • Oyla
  Loading...

Bildiğiniz üzere 2020 Ocak Ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Adalar’da ikamet eden İstanbulluların Adalar içi ve Adalar arası ulaşımlarını kolaylaştırmak ve daha uygun fiyatla ulaşım amacıyla ”Ada Sakini Mavi Kart” çıkarmıştı.

Bir çok Adalı vatandaş ise 80 TL bedel ödeyerek Ada Sakini Mavi Kart çıkarmıştı. Şimdi ise Ada Sakini Kartları için yıllık vize bedeli (90 TL) yenileme alınması için adalı vatandaşlara sms göndererek ”30.04.2021 tarihine kadar yenileyin yoksa indirimli kullanamayacaksınız” deniliyor.

Adalı Kart Amacından Saptı Mı?

Adalı Vatandaşların ise anlayamadığı konu ise Ada Sakini mavi kartı alırken yetkililer tarafından 1 sene sonra yenileyeceksiniz denilmişti ama 1 sene süresi dolmayan vatandaşlardan bile yenileme için ücret isteniyor.

Çoğu Adalı vatandaş bu uygulamadaki tutarsızlık nedeniyle de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Adalar Belediyesi’ne tepkili.

Bu Uygulama Eşitlik Yaklaşımına Aykırı

Bir diğer konu ise bir adalı vatandaşın gazetemize yaptığı açıklamada ise “İstanbul’un diğer tüm içlerinde anonim kart olarak geçen İstanbul Kartta yıllık vizeleme gerekliliği yokken, Adalar İlçesinde yaşayanların kullandığı özel karta vize uygulaması yapmanın eşitlik yaklaşımına uygun olmadığını düşünüyorum. Kaldırılmasını talep ediyorum ve hepimiz (Beyaz Masa) 153’ü arayarak bu şikayeti iletmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Adalılar Bu Uygulamaya Tepkili!

Bildiğiniz üzere İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu seçim vaadi olarak ”Adalar’da ikamet eden vatandaşların deniz ulaşımını yüzde 40 indirimli kullanacağını ve verilen sözler kesinlikle havada kalmayacak” ifadelerini kamuoyunda kullanmıştı.

Adalı vatandaşlar ulaşımda indirim beklerken fiyatlara yüzde 100 zam yapılmıştı ve çoğu vatandaş bu yüzden Ada Sakini Mavi Kart çıkarmak için günlerce çok talep olduğundan başvuru sıralarında uzun kuyruklarda beklemişlerdi.

Şehir Hatları Adalar Hattı’nda tam ücret tarifesi 5,20 liradan 10 liraya, indirimli öğretmen tarifesi 2,10 liradan 7 liraya, öğrenci tarifesi ise 1,20 liradan 5 liraya yükseldi. Adalar’da aylık abonman kartta ise tek yön tarifesi 3 basımdan 4’e çıkarıldı.

İBB ise o tarihte yapılan yüzde 100 zamla ilgili ”Adalar’a yerli ve yabancı turistik amaçlı seyahat edenler içindir. Adalar’da yaşayan halkımız için sadece 5.20 TL’den 6 TL’ye yükseltilmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Adalı Kart kullanan vatandaşlar ise ücretlerin ise hala makul seviyede olmadığını düşünürken 90 TL Yıllık Vize bedeli uygulamasını çok fazla buluyor.

Adalarhaber.com’dan Takipçilerimize Duyuru

Bildiğin üzere adalarhaber.com olarak her zaman doğru, ilkeli ve tarafsız şekilde haberleri kamuoyuna ulaştırdığımız için Adalı vatandaşlar tarafından ilgiyle takip edildiği biliyoruz ve bundan asla ödün vermeyeceğiz.

 • Avatar
  Sadun Gülbahar
  4 gün önce

  Bu uygulama kesinlikle iptal edilmelidir, mantığı yoktur. Birkaç düşünemeyen kafanın ürünüdür. Yıllık ücretin saçmalığı dışında, kartın ne zaman alındığına bakılmaksızın 30 Nisan da 90 lira istenilmesi haraç toplamaktır.

  0
  yorum beğen
 • Avatar
  Agop Aram Hacaduryan
  4 gün önce

  Ada sakinlerine bir ek vergi daha hani her sey güzel olacakti…..

  3
  yorum beğen