Adalar’da Polis ile Zabıta Arasında Arbede

Adalar'da Polis ile Zabıta Arasında Arbede
Daha Fazla Göster

Adalar İskelesi’nin üst katı mahkeme kararıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) geçti. Tahliye için sabah saatlerinde Şehir Hatları Vapur İskelesi’ne giden Adalar ve İBB zabıta ekipleri, polisle karşı karşıya geldi. Yaşanan arbedede beş kişi yaralandı.

Adalar’da Gergin Dakikalar!

Beltur tarafından işletilen Adalar İskelesi’nin üst katındaki kafeterya, 2018 yılında Türkiye Gençlik Vakfı’na(TÜGVA) kiralandı. İBB binanın tahliyesi için ellerinde mahkeme kararı olduğunu ifade ediyor. TÜGVA yetkilileri ise kira sözleşmesinin İBB tarafından usulsüz olarak tek taraflı bozulduğunu ifade etti. Mahkeme kararını uygulamak amacıyla giden zabıta ekipleri, TÜGVA yetkilileri tarafından çağrılan polis ekipleri ile karşı karşıya geldi. Zabıta ekipleri çevik kuvvet tarafından Adalar İskelesi’nden çıkarıldı. Yaşanan arbedede CHP Adalar İlçe Başkanı Ercan Akpolat’ında olduğu 5 kişi yaralandı. Adalar İskelesi, çevik kuvvet tarafından koruma altına alındı.

Kaftancıoğlu, 38 İlçe Başkanı İle Adalar’da!

Yaşananların ardından, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 38 ilçe başkanıyla Adalar’a çıkarma yaptı. Kaftancıoğlu yaptığı açıklamada, “Biz bugün burada 38 ilçe başkanımız, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanımız ve Büyükşehir Grup Başkanvekilimiz ve il yöneticilerimizle birlikteyiz. Dikkatinizi çekerim İstanbul’un 39 ilçesi var ve biz ‘38 ilçe başkanımızla buradayız’ dedik.

Çünkü bugün Adalar İlçe Başkanımız (Ercan Akpolat), ev sahibi ilçe başkanımız şu anda aramızda değil. Niye acaba? Adalar İlçe Başkanımız, Adalar halkının hakkını savunmak için, hukuka uygun davranılmasını sağlamak için burada mücadele ederken, devletin polisi böyle bir şey yapmaz, ama tahmin ediyorum TÜGVA’nın polisleri tarafından darp edildiği için şu anda hastanede. Ve ilk tedavi gördüğü hastaneden Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Şu anda hastanede. Değerli arkadaşlar, değerli Adalar halkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazandığımızda hatırlayacaksınız Ekrem (İmamoğlu) Başkan ne demişti?

‘Artık, adama, kişiye, kişilere, gruplara, cemaatlere, vakıflara hizmet işi bitti’ demişti. Ve o günden bugüne kadar tüm CHP’li belediyeler, İBB, İstanbul’un kaynaklarını, İstanbul’un mülklerini, İstanbul kentinin oluşturduğu rantı, 3-5 kişiye değil 16 milyon İstanbulluya sunmak, 16 milyon İstanbulluya hizmet etmek için çaba gösteriyor. Hep birlikte çaba gösteriyoruz. Adaletin ve hukukun olduğu bir yerde birazdan sizlere açıklayacağım durumun aslında hiç yaşanmaması gerekirdi. Ama ne yazık ki biz bugün siyasallaştırılmış yargı eliyle, kimi zaman da yargı kararına rağmen, halkın olanı, birilerinden kamu eliyle nasıl korumaya çalıştığımızı görüyorsunuz. Arkamızda gördüğünüz, bakmaya doyamadığınız Ada İskelesi, 2015 yılında bir protokolle İBB’ye devredilmiş. Sonrasında üst kısım 2018’de TÜGVA’ya 10 yıllığına kiralanmış. 10 yıllığına kiralanan bu yerin rakamını söyleyeyim, 2 bin 500 lira. Yani İstanbul’da barınma sorunu yaşayan binlerce öğrenci, 5 bin liraya, 6 bin liraya ev bulamazken bu arkamızda gördüğünüz yer 2 bin 500 liraya kiralanmış.

Kiralanmakla da kalmıyor devamında İstanbul nefes aldıktan sonra belediyemiz ve belediye başkanımız biraz önce söylediğim cümlelerin gereğini yaparak buraları incelediğinde görmüş ki kiralayan vakıf burayı üçüncü kişilere devretmiş. Ada halkı faydalanamıyor. Hiç kimsenin girip kullanabileceği bir ortak alan değil. Bu üçüncü kişiler bir siyasi partinin ya da yandaşlarının ya da TÜGVA’lıların, her kimse bilmiyoruz. Çıkmaya korktukları için yüzlerini de göremiyoruz, burayı kullanmışlar. Ve İBB protokole aykırı olduğu için tahliye tebligatı yolladı ama tebligatın gereği yerine getirilmedi.
Arsızlar, çökmüşler İstanbullunun malına. Tebligatın gereği yerine getirilmemiş. İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu, yargıya başvurmuş ve yargı eliyle de, bakın burası çok önemli, TÜGVA’nın tahliye işleminin iptali için bir dava açmışlar. Bu davada TÜGVA 27 Ocak 2021 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı almış, tahliye sürecini durdurmuş. Çünkü telefonla nasıl kararlar aldırdıklarını biliyoruz. İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin 28 Mayıs tarihli kararıyla binanın tahliye edilmesi kararı yargı eliyle de tescil edildi. Adalar Kaymakamı mı, TÜGVA kaymakamı mı bilmiyorum, iki kez tahliye için tarih veriyor, sonra erteliyor. Sonrasında ise kaymakam tatilde. Ve daha acı olanı hakikaten benim bir vatandaş olarak içim acıyor, devletin kamu görevlileri neden vardır? Devlete hizmet etmek için halka hizmet etmek için vardır. Devletimizin polisi neden vardır? Sizlerin hakkını hukukunu korumak için vardır. Ve buraya kadar anlattığım süreçte muhatap yok, gerekçe yok, çünkü hukuk karşısında da suçlulukları tescil edilmiş. Ne yapılıyor? İşte arkamızda gördüğünüz şey yapılıyor. CHP, polise 3600 ek gösterge verilsin derken, devletin polisi demeyi ayıp sayarım, TÜGVA’nın polisleri içeri girmiş üç kişiyi koruyor, kimden koruyor?” ifadelerini kullandı.

Erdem Gül: Adalar İskelesi Adalılarındır

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, “ Adalar Belediyesi’nin nesi varsa Adalılarındır. Böyle birkaç vâkıfa, derneğe, kuruluşa verilemez. Bütün halka verilir. Biz bunu savunuyoruz. Ve şu anda da savunduğumuz budur. Adalar İskelesi Adalılarındır ve İstanbullularındır ” ifadelerini kullandı.

Ali Ercan Polat : “Darp Edildim”

CHP Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Polat, “Darp edildim. Bizim polisle sorunumuz yok. Ama polis TÜGVA’nın isteği üzerine bir yetki kullandı. Orası İBB’nin ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Adalar Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin